2018 Yılı Balıklandırma Programı
Reklamı Geç
Advert
Advert

2018 Yılı Balıklandırma Programı

İlimizdeki Göl Ve Göletlere 125 Bin Adet Yavru Sazan Balığı Bırakıldı

2018 Yılı Balıklandırma Programı

İlimizdeki Göl Ve Göletlere 125 Bin Adet Yavru Sazan Balığı Bırakıldı

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan 2018 Yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde; Denizli'ye, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesinde ilimiz için üretilen 125 bin adet yavru sazan balığı getirilerek İlçelerinde bulunan göl ve göletlere bırakıldı. Son üç yılda İlimizdeki göletlere bırakılan sazan balığı yavru sayısı 365 bini buldu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü V. Yılmaz ERKAYA konuya ilişkin yaptığı açıklamada; Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ni yürütüyoruz.

 

Proje kapsamında, Bakanlığımıza bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde 5 milyon adet yavru Sazan balığı üretildi.

 

Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıklar ülkemizdeki 685 göl ve gölete bırakılmaktadır.

 

Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte son 10 yılda 55 milyon Yayın, Sazan, Çipura, Levrek, Kalkan, Mersin ve Karadeniz alabalığı yavrusu ülkemiz sularına bırakılmış olacaktır.

 

Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir.

 

Yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AKILLI DURAKLARA AKILLI EKRANLAR
AKILLI DURAKLARA AKILLI EKRANLAR
"AKDERE BARAJI DENİZLİ'YE CAN VERECEK"