SOKAK HAYVANLARINI UNUTMAYALIM
Advert

SOKAK HAYVANLARINI UNUTMAYALIM

Şehrimizde soğuk havanın kendisini iyiden iyiye hissettirmesi ile birlikte sokakta yaşayan dostlarımızın da tıpkı insanlar gibi soğuk havayla mücadele verdiklerini unutmayalım. Peki onlar için neler yapabiliriz?

SOKAK HAYVANLARINI UNUTMAYALIM

Soğuk hava ile mücadele eden sadece insanlar değil. Yaşamlarını sokaklarda sürdüren hayvanlar da çetin geçen kış günlerinde yaşam mücadelesi vermektedir. İnsanlar olarak sokaklarda yaşayan dostlarımızı görmezden gelmemeli ve onlara yardım etmeliyiz. Peki sokak hayvanları için neler yapılabilir? Soğuktan korunacakları minik barınaklar, beslenmeleri için yiyecekler, soğuk havalarda dirençli kalabilmeleri için çeşitli ilaçlar vererek dostlarımıza yardım edebiliriz. 

- Araçlarınızı çalıştırmadan önce mutlaka tekerlekleri ve motoru kontrol edin zira soğuktan korunmak isteyen kediler araçları kendilerine yuva yapabiliyor. 

- Soğuktan korunmaları için hayvanlara minik barınaklar yapabilirsiniz. Bir kartonu yan yatırıp bir köşe hazırlamanız bile sokak hayvanlarının soğukta kalmamalarını sağlayabilir. 

- Sokak hayvanları için dışarıya koyulan su kaplarının içerisine 1 damla zeytinyağı damlatmak hayvanların direncini arttırır. 

- Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz hayvanlar için belediye ekiplerinden yardım isteyin ve durumlarını mutlaka kontrol edin. Bazen belediye ekipleri hayvanlara müdahale etmede yetersiz olabiliyor fakat peşini bırakmayın ve ısrarla yardım isteyin. 

- Mahallenizde yaşayan insanların yaptıkları yemeklerin artıklarını toplamada öncü olabilir ve o yemekleri sokak hayvanlarına ulaştırabilirsiniz. Kendi evinizde yaptığınız yemeklerden kalan artıkları asla çöpe atmayın, mutlaka bir sokak hayvanına ulaştıran. 

- Sokak hayvanları için koyduğunuz su kaplarını sık sık kontrol edin, suların donabileceği ihtimalini unutmayın. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurduğundan kullanmamaya özen gösterin

- Kuşlar için pencere önlerine ekmek kırınları serpiştirebilir ya da ağaç dallarına ekmek parçaları asabilirsiniz. Emin olun bu onlar için yapacağınız büyük bir iyilik olacaktır

- Aşırı titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bunun hipotermi belirtisi olabileceğini aklınıza getirin. Böyle bir durumda o hayvanı evinize alıp yavaş bir şekilde ısıtabilirsiniz. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
100. yıl anısına Babadağ’a tırmandılar
100. yıl anısına Babadağ’a tırmandılar
160K KOŞUSUNDA BİRİNCİ OLDU
160K KOŞUSUNDA BİRİNCİ OLDU