KAMU SPOTU MU İHALE REKLAMI MI?

KAMU SPOTU MU İHALE REKLAMI MI?

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Salda Gölü ile ilgili kamu spotunun yayınlanmasına itirazlara rağmen karar verilmesine tepki gösterdi.

KAMU SPOTU MU İHALE REKLAMI MI?

 

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlatılan Salda Gölü ile ilgili kamu spotunun yayınlanmasına Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından, itirazlara rağmen karar verilmesine tepki gösterdi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Biçer Karaca itirazlarını şu sözlerle ifade etti:

CHP kontenjanından seçilen Üst Kurul Üyesi Faruk Bildirici’nin Salda ile ilgili karara itiraz etmesine ve şerh düşmesine rağmen Salda Gölü kamu spotunu oy çokluğuyla kabul eden RTÜK’ün görevi, hukuki süreci devam etmekte olan Salda ihalesiyle ilgili filmini kamu spotu adı altında yayınlamaya izin vermesi değil kamu yararını gözetmesidir.

 

 

SALDA GÖLÜ’NÜ BİLMEYEN VAR MI?

Yasa ve Kamu Spotları Yönergesi’ne göre, RTÜK Bakanlığın faaliyet tanıtımına izin veremez. RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesibu spotla ilgili olarak “6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanuna ve Kamu Spotları Yönergesine aykırı herhangi bir hususa rastlanmamış olup spotun Salda Gölü’nün kamuoyunca bilinirliğinin artırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir” diyor. Ancak RTÜK’ün “Salda Gölü’nün kamuoyunca bilinirliğinin arttırılması” gerekçesiyle Salda’yı betonlaştıracak millet bahçesi projesinin tanıtımının yapılmasına onay vermesi; Üst Kurulun kamu yararını gözetme görevini değil yetkisi olmadığı halde Bakanlığın tanıtımına soyunduğunu ortaya koyuyor.

 

BAKAN KURUM KAMUOYUNU İKNA EDEMİYOR

Yönerge çok açık: “Kamu spotları, ancak toplumu ilgilendiren ve yayınlanmasında kamu yararı bulunan olay ve gelişmelere ilişkin konularda hazırlanır. Başvuru yapan kuruluşlar, hazırladıkları spotlarda belirtilen konu dışında sadece kendi faaliyetlerinin tanıtımını yapamaz.” Bakanlığın filmi ise Salda’ya Dokunma diyerek Türkiye’nin ve hatta dünyanın dört bir yanından yükselen doğa dostlarının itirazlarına, devam eden hukuki sürece rağmen Salda’yı betonlaştıracak Millet Bahçesi projesiyle Salda gerçeğini halka yanlış aktarmak… Salda’nın tanıtıma değil korunmaya ihtiyacı var. Tüm dünyanın gözünün çevrildiği Salda konusunda kamuoyunu ikna edemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda’yı değil ihaleyi düşünüyor.

 

SALDA ZATEN GÜZEL!

Gölün çevresinin yapılaşmasını içeren girişime karşı davalar açıldı. Isparta İdare Mahkemesi, 15 bölge sakininin açtığı davada, bakanlık ve TOKİ’den ihaleyle ilgili belgelerin istenmesine karar verdi. Hal böyleyken Bakanlığın Salda daha güzel olacak adı altında hazırlattığı filmin gerçeklikle yakından uzaktan ilgisi yok. RTÜK’ün de Bakanlığın reklamını yapmaya yetkisi yok.

 

İNANMAYIN, ALDANMAYIN, KAPATIN

TV ekranlarında “Salda daha güzel olacak”filmini gören vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Ülkenin en önemli olaylarını göstermeyip Penguen yayınlayan kanalları nasıl izlemekten vazgeçtiyseniz, Salda’yı betonlaştıracak projeyi öven bu “kamu spotu!”nu ekranda gördüğünüzde tepkinizi ortaya koyun. Ya kanalı kapatın ya da gözünüzü kapatıp tüm doğallığı ve güzelliğiyle korunmayı bekleyen Salda’yı hayal edin. 

gülizar biçer karaca chp cumhuriyet halk partisi salda gölü kamu spotu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
6 AYDA 226 BİN 793 TRAFİK KAZASI
6 AYDA 226 BİN 793 TRAFİK KAZASI
Başkan Tefenlili’den Kurban Bayramı Mesajı
Başkan Tefenlili’den Kurban Bayramı Mesajı