MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla meme kanseri hakkında bilgi vererek kanser taramaların önemine dikkat çekti ve Müdürlük olarak bir yıldır yürüttükleri Pembe Şehir projesi ile Denizli’de tarama sayı

MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ
Advert

PEMBE ŞEHİR PROJESİ İLE BİR YILDA KANSER TARAMALARI ARTTI

 

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla meme kanseri hakkında bilgi vererek kanser taramaların önemine dikkat çekti ve Müdürlük olarak bir yıldır yürüttükleri Pembe Şehir projesi ile Denizli’de tarama sayısını arttırdıklarını söyledi.

 

Meme kanserinin; ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türü olduğunu belirten Öztürk, meme kanserinde risk faktörlerini şöyle açıkladı; “2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim  ayı tüm dünyada ve ülkemizde “meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı” olarak belirlenmiştir. Memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de görülebilmektedir. Ülkemizde kanser olan her dört kadından biri meme kanseridir ve erken dönemde tespit edildiği takdirde %98 oranında iyileşme şansı vardır. Meme kanserinde risk faktörleri arasında ailede meme kanseri öyküsü, erken ilk adet yaşı, geç menopoz, hareketsiz bir yaşam, hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış olmak, doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak, menopoz sonrası hormon tedavisi almak, alkol kullanmak, çocuk emzirmeme ve obezite sayılabilir. Riski azaltmak amacıyla kilo kaybı, düzenli egzersiz, sağlıklı (sebze ve meyveden zengin) beslenme alışkanlıkları gibi davranış değişiklikleri etkili olabilir. Ancak risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişikliklerinin yanı sıra hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan meme kanseri taramaları bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmada en etkili yöntemdir”  şeklinde konuştu.

 

Meme Kanserinin Belirtileri ve Tarama Yaş Aralığı Nedir?

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, meme kanserinin belirtilerine dikkat çekerek düzenli elle muayene ve taramaların ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi. Öztürk: “Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir. Daha nadir olarak meme cildinde kızarıklık, morarma, yara, içeri doğru çöküntü, yaygın küçük şişlikler ve portakal kabuğu görünümü oluşması, meme başında genişleme, içe çökme, yön değiştirme, kabuklanma , çatlama, meme başı ve çevresinde renk değişikliği, meme ucundan gelen akıntı (kanlı veya kansız), koltuk altında görülebilen ve elle fark edilen ağrılı ya da ağrısız şişlikler gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerden herhangi biri fark edildiğinde nedeninin bulunabilmesi için bir genel cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak, başarılı bir tedavi şansı sunar. Tarama testleri, herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce meme kanserinin erken aşamalarında bulunmasına yardımcı olur. 20-40 yaş arası kadınlar, ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmalı, ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesi için gitmelidirler. Yine 40-69 yaş arası kadınlar da, ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmalı, yılda bir doktora meme muayenesi için gitmeli ve iki yılda bir mamografi çektirmelidirler. İlimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerimizde (KETEM) ücretsiz olarak mamografi çekilmekte; ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ve broşürleri ücretsiz olarak verilmektedir” diye konuştu.

 

Düzenli Tarama ile Kansersiz, Sağlıklı Bir Ömür Mümkün

Meme kanserinde olduğu gibi serviks ve kolon kanserinde de hayati önem taşıyan erken teşhisi arttırmak için Denizli’de bir yıl önce Pembe Şehir Projesi başlattıklarını ifade eden Öztürk, bir yılda taramaları önemli ölçüde arttırdıklarını vurguladı ve şöyle konuştu: “2018 yılının Ekim ayında özellikle çalışan kadınlarımıza ulaşmak amacıyla  başlattığımız projemizle birçok tekstil firmamızın bayan çalışanlarına eğitimler verdik, taramalara davet ettik. İlçelerimizdeki kadınları, belediyelerimiz işbirliğiyle KETEM’lere getirdik, taramalarını gerçekleştirdik. Bir yıl içinde; 42 bin 142 kadına meme kanseri taraması, 38 bin 763 kadına rahim ağzı taraması, 44 bin 649 kadın ve erkeklerde ise kolon kanseri taraması yaptık. Arttırdığımız tarama sayıları ile Denizli’ye 2 ödül birden kazandırdık; hedef nüfusu 70 bin ve üstü olan iller arasında hem meme kanseri hem de kolorektal kanser tarama sayılarında 2018 yılı içinde kendi grubunda Türkiye birincisi olduk. Pembe Şehir Projemiz ile vatandaşlarımızda kanser taramaları konusunda bir farkındalık oluşturduk. Eğitimlerde de vurguladığımız gibi eğer her kadın, düzenli taramalarını yaptırırsa kansere yakalanmadan sağlıklı bir ömür sürebilir. Bizim de amacımız tüm kadınlarımıza sesimizi duyurmak ve taramalarını yaptırmalarını sağlamak. Bu nedenle başta kadınlarımız olmak üzere yaş aralıklarına uygun olarak tüm vatandaşlarımızı ücretsiz kanser taraması yaptırmak için Aile Hekimlerimize, Toplum Sağlığı Merkezlerimize ve KETEM’lerimize bekliyoruz” dedi.

 

                                                                             UZ. DR. BERNA ÖZTÜRK

                                                                                 İL SAĞLIK MÜDÜRÜ      

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
200 BİN ÇİÇEĞİ KENDİLERİ ÜRETTİ
200 BİN ÇİÇEĞİ KENDİLERİ ÜRETTİ
DENİZLİSPOR 54 YAŞINDA
DENİZLİSPOR 54 YAŞINDA