TÜİK AÇIKLADI: EKONOMİYE GÜVEN YOK

TÜİK AÇIKLADI: EKONOMİYE GÜVEN YOK

Ekonomik krizin etkilerinin intihar vakalarının yaygınlaşmasıyla kendini gösterdiği son günlerde kötü bir veri de Ekonomi Güven Endeksi verilerinden geldi. Endeks Kasım ayındaTÜİK tarafından 91.3 olarak hesaplandı. 100’ün altında olan Ekonomi Güven Endeks

TÜİK AÇIKLADI: EKONOMİYE GÜVEN YOK
Advert

TÜİK AÇIKLADI : EKONOMİYE GÜVEN YOK

Ekonomik krizin etkilerinin intihar vakalarının yaygınlaşmasıyla kendini gösterdiği son günlerde kötü bir veri de Ekonomi Güven Endeksi verilerinden geldi. Endeks Kasım ayındaTÜİK tarafından 91.3 olarak hesaplandı. 100’ün altında olan Ekonomi Güven Endeksi kötümser olarak değerlendiren uzmanlar 100’ün üzerinde olan verileri ise iyimserlik olarak değerlendiriyor.

Ekonomik güven endeksi Ekim ayında 89,8 iken, Kasım ayında %1,7 oranında artarak 91,3 oldu. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.
 
Kasım ayında tüketici güven endeksi 59,9 değerine, reel kesim güven endeksi 105,9 değerine ve hizmet sektörü güven endeksi 91,3 değerine yükseldi. Kasım ayında perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,2 değerine, inşaat sektörü güven endeksi ise 63,9 değerine geriledi.


 Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.
 
Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
200 BİN ÇİÇEĞİ KENDİLERİ ÜRETTİ
200 BİN ÇİÇEĞİ KENDİLERİ ÜRETTİ
DENİZLİSPOR 54 YAŞINDA
DENİZLİSPOR 54 YAŞINDA