UZAKTAN EĞİTİME PROFESYONEL YAKLAŞIM !

UZAKTAN EĞİTİME PROFESYONEL YAKLAŞIM !

Uzaktan online eğitime geçilmesiyle beraber birçok farklı okul yeni eğitim modelleri tasarlıyor, yeni yöntem ve araçlar geliştiriyor. Online eğitimin sağlıklı ve verimli olabilmesi için ciddi bir motivasyon ve odaklanma gerekiyor. Özellikle ebeveynlere da

UZAKTAN EĞİTİME PROFESYONEL YAKLAŞIM !

Uzaktan online eğitime geçilmesiyle beraber birçok farklı okul yeni eğitim modelleri tasarlıyor, yeni yöntem ve araçlar geliştiriyor. Online eğitimin sağlıklı ve verimli olabilmesi için ciddi bir motivasyon ve odaklanma gerekiyor. Özellikle ebeveynlere daha fazla görev düşüyor. Tüm sürecin doğru yönetilmesi için Denizli Teknobil Koleji Müdürü Hakan Dokumacı ile ebeveynlere ve öğrencilere rehberlik edecek bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

Uzaktan eğitimde öğrencilerin odak problemi nasıl giderilir?

 

Her 10 gençten 8’inin teknolojiden vazgeçemediği bu dönemde, uzaktan eğitim başladıktan sonra tüm öğrencilerin artık teknolojiyle öğrenmesini bekliyoruz. Onlar için çoğunlukla oyun ve iletişim aracı olan teknoloji artık bir öğrenme aracı da oldu. Dijital yerli olan çocuklarımız yeni coronavirüs sürecinde dijital öğrenme deneyimine hızlı uyum sağladılar. 14-17 yaşında olan gençlerin  25-30 dakika civarında dikkat süresi olduğunu görüyoruz. Yıllar içinde bir önceki nesle göre kısalan dikkat süresi öğrenme sürecinde de odaklanmayı hiç şüphesiz etkiliyor. Uzaktan eğitimde öğrencilerin daha iyi öğrenebilmeleri için öğretmenlerin dikkat sürelerini önemsemeleri ve buna göre derslerini planlamaları gerekiyor. 

Canlı dersler mümkün olduğunca öğrencinin aktif katılacağı şekilde planlanmalıdır. Öğretmenler, öğrencinin pasif dinleyici olarak rol alacağı 8-10 dakikalık video ders anlatımı kısmını derse hazırlık olarak öğrencilerine verebilir. Bu yaklaşımla aslında coronavirüsten aylar önceden okulumuzun Kurumsal İletişim birimi tarafından oluşturulan okulumza ait bir youtube kanalında yayınlarına başlamıştı. TeknobilTV youtube kanalımızda öğrencilerimiz için öğretmenlerimizin hazırladığı kısa ders anlatımlarına yer vermemiz bizim bu işte zaten hazırlıklı olduğumuzun göstergesiydi.

 

Ebeveynler çocuklarının online eğitimlere daha kolay uyum sağlaması için nelere dikkat etmelidir?

 

Çocukların teknoloji kullanma becerileri geliştikçe ebeveyn desteği ihtiyacı azalacaktır. Çocuğun ihtiyaç duyduğu noktada ebeveynler eşlik etmeli ve bir süre sonra geri çekilip kontrol etmelidir. Veli, öğrencinin çalışma ortamını sınıf gibi kabul ederse öğrencinin de kişisel alanına girmemiş olur. Unutmamak gerekir ki yüz yüze ortamda veli sınıfın bir parçası değildi. Velinin öğrenme süreçlerine aşırı müdahalesi öğrenciyi huzursuz ve güvensiz bırakıyor. Her ne kadar bu ortam sanal olsa da bir sınıf ortamıdır ve öğrencinin kendi alanıdır. Öğretmen ve arkadaşlarıyla ilişkilerini barındırır. Öğrenci bu alanın kendi alanı olduğu duygusunu hissederse kendi öğrenme sorumluluğunu da alır ve öz yönetim becerisini geliştirme fırsatı yakalar.

 

Öğrencilerin uzaktan eğitime olan ilgisinin sürekliliği nasıl sağlanır? Ebeveynler bu sürekliliğin bozulmaması için ne tür önlemler almalıdır?

 

Dijital çağın çocukları büyüklerden daha kolay bu sürece uyum sağlıyorlar. Onların online eğitimde sürekliliğini sağlayan şey arkadaşları ve öğretmenleriyle ilişkileri. Bu, okulda da bu şekilde. Bu bağlar sürdükçe, eğitimdeki süreklilik de devam edecektir. Ebeveynler çocuklarının canlı ders saatlerinde derste olması, aktif olması ve verilen görevlerin yerine getirilmesi noktasında takipte olmalılar. Okuldan gelen geri bildirimleri dikkate almalı ve iş birliği içinde hareket etmeliler. 

 

Son Olarak;

 

Eğitimde öğretmenler, öğrenciler ve veliler teknolojiyi eğitim süreçlerinde kullanmaya devam edecekler. Çünkü birçok şeyi daha etkili ve hızlı yaptıkları yeni yollar keşfettiler. İşte bu noktada odaklanmamız gereken şey dijital teknolojilerin nerede ve nasıl kullanılması gerektiğidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Denizlispor: 2 - BB Erzurumspor: 3
Denizlispor: 2 - BB Erzurumspor: 3
Denizli konut satışlarında Türkiye’de 23. sırada
Denizli konut satışlarında Türkiye’de 23. sırada