Cinsel suçlarda somut delil aranması adaleti mağdur açısından zedeler
Advert

Cinsel suçlarda somut delil aranması adaleti mağdur açısından zedeler

Kadın ve Demokrasi Derneği, 4. Yargı Paketi'nin cinsel istismar suçunda somut delil aranması maddesinin kabul edilmesinin adaleti mağdur açısından zedeleyebileceğini açıkladı.

Cinsel suçlarda somut delil aranması adaleti mağdur açısından zedeler

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı görevinde bulunduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 4. Yargı Paketi'nin cinsel istismar suçunda somut delil aranması maddesinin kabul edilmesine karşı resmi sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "cinsel istismar suçunda somut delil aranması" maddesinin kabul edilmesinin "adaleti mağdur açısından zedeleyebileceği" belirtildi.

KADEM açıklamasında, "4. Yargı Reform Paketinde yer alan 'cinsel suçlarda tutuklama için somut delil aranmasına' yönelik düzenleme; adaleti, mağdur açısından zedeleme ihtimali taşımaktadır. Toplumsal vicdanın da kabullenmekte zorlandığı bu düzenlemenin tekrar değerlendirmeye alınmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, 8 Haziran'da TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Yargı Paketi açıklandığından beri cinsel istismar suçlarındanda somut delil aranmasına dair olan madde kamuoyunda cinsel istismar faillerini cesaretlendirip cezasızlığı pekiştirebileceği için çokça eleştirildi. 

kadem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ERDOĞAN ALMANYADA DENİZLİ RÜZGARI ESDİRİYOR
ERDOĞAN ALMANYADA DENİZLİ RÜZGARI ESDİRİYOR
MASA  TENİSİNDE İL BİRİNCİLİĞİNE DAMGA VURDU
MASA TENİSİNDE İL BİRİNCİLİĞİNE DAMGA VURDU