Denizli'nin altında hazine yatıyor iddiası

Denizli'nin altında hazine yatıyor iddiası

14 yıldır Denizli’nin farklı noktalarında değerli taş aramaları yapan Metin Uysal, kentte elmas yatağı olarak bilinen 17 adet lamporit bulduğunu iddia etti.

Denizli'nin altında hazine yatıyor iddiası

Denizli'de yaşayan Metin Uysal, yaklaşık 14 yıldır değerli taş arayarak vakit geçiriyor. Çocukluk merakıyla hobi amaçlı başladığı uğraşı yıllar içerisinde farklı noktalara doğru ilerlemesine neden oldu. Uysal yıllar içerisinde okuduğu yerli ve yabancı akademik yazıların ardından Türkiye'de olmadığı belirlenen elmaslar üzerine yoğunlaşmaya başladı. Uysal'ın arazide yıllarca yaptığı araştırmaların sonucunda Denizli'de elmas kaynakların olduğunu iddia etti.

Kimberlit ve lamporitlerin elmas kaynağı olduğunu belirten Uysal, kendi keşifleri sonucu 17 adet lamporit bulduğunu söyledi. Bazı akademik kaynaklarda 5 ilde lamporit varlığından söz edildiğini belirten Metin Uysal, “Türkiye'de kimberlit belki yok, şu ana kadar bulunmadı. Ama Türkiye'de lamporitler var, bunu söyleyen ben değilim. Benim kendi çabamla bulduğum Denizli'de ki lamporitler 17 adettir. Ama Batı kaynaklarında akademik kaynaklarda, bunun içerisinde yerli hocalarımızda var. Batı Anadolu'da 5 ilimizde bunlar Uşak, Isparta, Kütahya, Afyonkarahisar ve Muğla'da lamporit zaten bulunmuş. Ama lamporitler tek başına bulunmaz, kimberlit gibi değildir. Dünya tecrübesi bize gösteriyor ki bir tane bulunduğu zaman en az 11 tane ve ya 30-40 adet daha etrafında olduğunu gösteriyor. O bölgede 20-25 kilometrelik bir çap içerisinde lamporit vardır. Bunlar dallanmış şekillidir, birbirine bağlıdır, aynı kökten veya aynı bacadan gelirler. Dolayısıyla bir tane bulduğunuz zaman çok sayıda lamporit bulmuş olursunuz. Elmas bulma oranı da yüzde 10 civarındadır. Yani yüzde 10'da her 10 tane yerde 1 tane elmas çıkar. Türkiye'de şuanda demek ki en 170-180 tane lamporit var demektir. Ben buralara dikkat çekmek istiyorum” dedi.

hazine elmas denizli basin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KADINA ŞİDDETİN ANA SEBEBİ İLETİŞİM EKSİKLİĞİ
KADINA ŞİDDETİN ANA SEBEBİ İLETİŞİM EKSİKLİĞİ
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE BÜYÜK DESTEK
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE BÜYÜK DESTEK