SAVAŞA VE YOKSULLUĞA KARŞI BİR ARADAYIZ!

SAVAŞA VE YOKSULLUĞA KARŞI BİR ARADAYIZ!

Denizli’de EMEP, HDP, HDK, TİP, TÖP, 78’liler Girişimi ortak Newroz kutlayacak. Siyasi parti ve kurumlar Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı ortak basın açıklaması ile Newroz’u 20 Mart Pazar günü 12.00-17.30 arası Esentepe Pazaryerinde kutlayacakları

SAVAŞA VE YOKSULLUĞA KARŞI BİR ARADAYIZ!

Savaşa ve yoksulluğa karşı bir aradayız! 

 

Denizli’de EMEP, HDP, HDK, TİP, TÖP, 78’liler Girişimi ortak Newroz kutlayacak. Siyasi parti ve kurumlar Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı ortak basın açıklaması ile Newroz’u 20 Mart Pazar günü 12.00-17.30 arası Esentepe Pazaryerinde kutlayacaklarını açıkladı. Ortak açıklamayı Hilmi Mıynat okudu.  

 

Newroz’un tarihini anlatarak önemine vurgu yapan Mıynat, “Savaşa ve yoksulluğa Karşı,kNewroz’da bir aradayız. Barışın kardeşliğin daha da büyütüldüğü günün adıdır Newroz” dedi. Derinleşen ekonomik ve siyasal krizlere dikkat çeken Mıynat, “12 Eylül’ü aratmayan OHAL süreci, artan baskı ve yasaklar, pandemi sürecinin iktidar tarafından adeta bir lütuf gibi değerlendirilmesi ve halkın zapt-ı rapt altına alınmaya çalışılması, kendilerinden yana olmayan herkesin terörist yaftasıyla damgalanması, savaş ve nihayet kendi elleriyle yarattıkları ekonomik kriz, içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Dehaklar varsa Kawalar da vardır, olmuştur ve hep olacaktır. Ülkenin dört bir yanında emekçiler zamlara, yoksulluğa ve baskılara karşı mücadele ediyor. Grevler ve işçi direnişleri çığ gibi büyüyor. Gençlik direniyor, kadınlar önlerine konulan barikatları yıka yıka yürüyor. Umutsuz değiliz. Umudumuzu direnen halkımızdan alıyoruz. Halkın direnciyle kazanacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.  

“ÇÖZÜM BARIŞTIR, ÇÖZÜM KARDEŞLİK VE EŞİTLİKTİR” 

Kürt sorununda çözümsüzlük politikasının sürdüğünün altını çizen Mıynat, “Atanan kayyumlarla Kürt halkının iradesi gasbediliyor, gözaltı ve tutuklamalar tüm hızıyla devam ediyor, HDP kapatılmaya çalışılıyor... Denenmiş ve sorunu daha da içinden çıkılmaz hale getiren politikalarda ısrar etmenin kimseye faydası yoktur, olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.  Çözüm barıştır, çözüm kardeşlik ve eşitliktir. Kürt halkının ve barış-demokrasi güçlerinin mücadelesiyle o çözümü de halklarımız yaratacaktır” sözleriyle çözümün halkların ortak mücadelesinde olduğunu belirtti. 

“SAVAŞI, SÖMÜRÜYÜ DURDURACAK OLAN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ, EMEKÇİLERİN BİRLİĞİDİR!” 

Ukrayna savaşına dikkat çeken ve Newroz’un savaşa karşı söz söyleneceği bir etkinlik olacağını ifade eden Mıynat şu sözlerle Newroz’a katılım çağrısı yaptı; “Hep söyledik, bir kez daha tekrarlıyoruz. Savaşlar ölüm, savaşlar yoksulluk, savaşlar halklara zulümdür. Savaşları, sömürüyü, baskıları ve şiddeti durduracak olan halkların ortak mücadelesi, halkların kardeşliğidir. Emekçilerin birliğidir. Buradan çağrımızdır. Savaşa, sömürüye, eşitsizliğe, baskı ve yasaklara karşı; barış, demokrasi ve özgürlükler için birleşelim, birlikte mücadele edelim. Biz diyoruz ki madem 2022’nin zor geçeceğini hepimiz biliyoruz, bu zorlukları birlikte aşmak için birlikte hareket edelim. Diyarbakır ve İstanbul başta olmak üzere 72 ilde Newroz kutlanacak. İmzası bulunan siyasi parti ve kurumlar olarak tüm Denizli halkını Newroz’a, barış ve kardeşlik bayramına davet ediyoruz. Türkülerimizle halaylarımızla, 20 Mart Pazar Günü saat 12.00-17.30 arası Esentepe Pazar Yerindeyiz.” 

 

Denizli / Evrensel

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KADINA ŞİDDETİN ANA SEBEBİ İLETİŞİM EKSİKLİĞİ
KADINA ŞİDDETİN ANA SEBEBİ İLETİŞİM EKSİKLİĞİ
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE BÜYÜK DESTEK
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE BÜYÜK DESTEK