Projelerde Derman Aradım Yıllarca
Advert
Advert
Advert
Projelerde Derman Aradım Yıllarca
Hilmi Mıynat

Projelerde Derman Aradım Yıllarca

 

 

Adaylar 31 Mart Yerel Seçim çalışmalarını hızlandırdı. Kahve toplantıları, esnaf gezileri, seçim koordinasyon merkezi açılışları ve tabi ki proje lansman toplantıları... Esnaf gezileri esnasında adaya muhalefet eden esnaf görmedik duymadık. Basına yansımış olmamasının ötesinde görüştüğümüz esnaflar da; “bir aday gidiyor diğeri geliyor. İkisinine de hayırlısı olsun, inşallah deyip uğurluyoruz. Ne diyelim ki başka?” sorusunu bizlere yöneltiyor kimi zaman.

 

Ekonomiden, işsizlikten dert yanan çok olsa da adaylar karşısında ete kemiğe bürünemiyor bu cılız serzenişler. Seçim gününe haftalar kala adayların projeleri ise çay sohbetlerine dahi konu olabilmekten uzak kalıyor. Neden mi? 10 saatlik mesaisinden çıkmış bir tekstil işçisinin derdi uzak diyarlarda açılacak olan ‘en güzel enler merkezi’ olmayabilir mesela! ‘Hayırlı olsun, inşallah’ deyip geçenlerle sohbeti biraz derinleştirdiğinizde ise: “Seçimlerden sonra muhtarı bile göremiyoruz. Belediye Başkanı’na nasıl ulaşalım?” sorusuyla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Bu noktada Pamukkale Belediyesi’nin her ay başında düzenlediği ‘halk toplantıları’ halka sorulmadan yapılan süpriz proje ‘Seyir Tepesi’nden daha elle tutulur bir anlam kazanıyor.

 

Elbette ki şehrin gelişimine katkıları olacak şehre değer katacak projeler de az değil. Geçtiğimiz günlerde İncilipınar’da yapılan Kongre ve Kültür Merkezi basına tanıtıldı. ‘Özay Gönlüm Salonu’ ile sanatsal ve kültürel alanda şehir belleğinde önemli yer tutan sanatçı Özay Gönlüm’ün adının yaşatılacak olması güzel bir detay. 'Maliyeti ne kadardı, hangi para nereye harcandı' gibi sorular bende yanıtsız kalır.  Buranın Denizli’de kongrenin, sanatın, kültürün merkezi olacağına katılırım. Öte yandan dünyaya farklı bir pencereden bakan genç bir tiyatro topluluğunun o salonlarda ‘sansüre uğramadan’ kendilerine yer bulup bulamayacağı sorusunu da ‘bekleyip göreceğiz’ yanıtıyla geçiştiririm.

 

 ‘Vizontele Tuuba’ filminin ‘Kütüphane Sahnesi’gülüp geçtiğimiz fakat hafızalarımızdan silemediğimiz trajikomik bir sahneydi. Sahne gözümüzün önünde yeniden canlandıysa bir nebze; müjdeler olsun yeni bir kütüphanemiz var. 10 binlerce kitap arasından arayıp da bulamadığımız kitap olursa üzülürüm. Kitap demek eğitim demek bir yerde. Eğer bu noktada tüm kitaplar tek bir noktayı işaret edecekse de yazık olur dökülen tonlarca betona, temelinden çatısına çalışan inşaat işçilerinin döktüğü alın terine...

 

Gel gelelim ‘proje muhalefeti’nin projelerine!

Kamuoyu tartışmasına açılmadan planlanan ve birçoğu da tamamlanan projeler kenti Denizli 31 Mart’ta yeni başkanlarını ve meclis üyelerini seçecek. Değişim isteyen, eskiyi eleştirenlerse eskinin açtığı yolda, ‘yeni’ projelerle derman olma iddiası ile bu yarıştalar. Tekrar saymaya üşenerek fakat tamamına göz attığımı belirterek 75+1 (72 de olabilir) projede derdime derman aradım.

  • Bisiklet kiralama ve park istasyonları yapılacakmış örneğin. Kampüs çevresinde yapılmış olup da bisiklet bulunmayan istasyonların aynısıysa zahmete gerek yok. Yapılmışı var.
  • Açık alanda ücretsiz internet misal. Hali hazırda birkaç noktada olan ücretsiz internet hizmetinin birkaç mb fazlasıysa gerek yok. Yapılmışı var.
  • Ücretsiz kültür gezileri deniyor mesela. Ankara, Çanakkale, Konya örnek gösteriliyor. Yapılmışı örnekleriyle var.
  • Hayvan barınağı bence çok mantıklı. Fakat ne yazık ki yeni değil Sokak Hayvanları Barınma Ve Rehabilitasyon Kompleksi’nin kullanıma açılmışı var.
  • Yaşlı Bakım ve Alzeimher Merkezi projesine gelince de hali hazırda belediye evde yaşlı bakım hizmeti vermekte. Alzeimher Merkezi yenilik getirecek diyorsak da özgün değil, diğer adayların proje listelerinde ön sıralarda mevcut. Yapılmışı var.
  • Kapalı pazar yeri? Yapılmışı çokça var fakat ‘biz her mahalleye yapacağız’ deniyor. Doğrudur yapılmamış birkaç mahalle kalmış olsa da yapılmışı var.
  • Kapalı yüzme havuzları listede göz kamaştıranlar arasında fakat keşke yapılmışı olmasaydı.
  • 19 Mayıs 1919 100. Yıl projesi var ki bu listede görünce Denizli’de 19 Mayıs hiç kutlanmıyordu izlenimine kapıldım. 100. Yıl dönümü henüz gelmemiş olsa da 19 Mayıs kutlamalarının yapılmışı var.
  • İhtiyaç duyulan her mahalleye taziye evi projesi çok enteresan. İhtiyaç neye göre belirlenecek? ‘Bu mahallenin yaş ortalaması çok yüksek burada kesin ihtiyaç olur’ şeklinde mi? Gelin görün ki taziye evi de her cenaze evine taziye çadırı hizmeti de ‘ihtiyaç duyulan’ değil her mahalleye var. Son olarak yapılmışı var diyor bu kısmı daha fazla uzatmıyorum.

Yapılmışlar bir kenara da, neye muhalefet ediliyor, halka ne sunuluyor? Bu projeler açıklanmadan önce kaç tekstil işçisi, kaç inşaat işçisi, kaç muhtar, kaç işsiz, kaç metal işçisi, kaç mahalle sakini, kaç kadın ile görüşüldü de karar verildi merak etmiyor değilim doğal olarak. Merak ediyorum çünkü ‘halkçı belediyecilik’ iddiasının temelinde halka danışmak, atılacak her adımı halka sormak vardır benim bildiğim. Şeffaf belediyecilik yapacağız deniyorsa ve bu projeler de o iddiayla açıklandıysa ihale edilecek şirketler de belirlenmiştir sanırım. Şirketi de halk seçecek değil ya! Şeffaf dediysek, halkçı dediysek o kadar abartmayalım diye de ekledik.

 

Tek partili rejime doğru gidiyoruz eleştirileri yapılırken adayların merkezlerden belirlendiği bir seçimin ne kadarı yerel ne kadarı genel seçim? Adaylar merkezden belirlendi demişken CHP’nin yerel seçim bildirgesindeki şu madde tartışmaya açık anlaşılması zor bir madde; “Halkın Belediyeciliğinde, kent rantları yandaşa değil, rantı yaratan bölge halkına hakça dağıtılır” Sanırım burada da ‘rant aynen devam edecek ama dağıtımı biz kontrol edeceğiz’ demek isteniyor. Hakça olup olmadığına da ‘Hak’ karar verecek herhalde. Hak bilir bu projeler kimin için leylim ley...

 

Çaresiz derdimin sebebi belli, dermanı rantlarda arama doktor. ‘Biz varsak çare var' diyorlar aynen katılıyorum ama kimlere çare olacaklarını belirtmediklerinden şüpheyle yaklaşıyorum.  Şuyundan da koy, buyundan da koy proje listeleri ile halktan sevgi, şefkat değil de ancak oy istenebilir. Şeffaf belediyecilik türkçe altyazısı; projeler açıklanmış, inşaat alanları seçilmiş, bütçe de ‘bir yerden ayarlanır nasılsa’ diyerek yola çıkılmış. E bize de esnafın, işçinin memurun dediği gibi ‘hayırlısı olsun, inşallah’ demek düşüyor sanırım. Hayırlı yolculuklar.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
PAMUKKALE’DE ÇOCUKLAR BU YAZ DOYASIYA EĞLENDİ
PAMUKKALE’DE ÇOCUKLAR BU YAZ DOYASIYA EĞLENDİ
BAYRAMLAR BİZİ BİR ARADA TUTAR
BAYRAMLAR BİZİ BİR ARADA TUTAR