Çiçek Merasimi Bittiyse Söyleyeceklerim Var. Bugün 9 Mart!
Advert
Advert
Advert
Çiçek Merasimi Bittiyse Söyleyeceklerim Var.  Bugün 9 Mart!
Ayşe Zeybek

Çiçek Merasimi Bittiyse Söyleyeceklerim Var. Bugün 9 Mart!

 

Dün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ydü. Dün dünya kadınlarının, “eşitlik” mücadelesi temelinde; kadına yönelik şiddet (taciz, tecavüz, mobbing) ve ayrımcılığa karşı uluslararası mücadele günüydü.

 

Dünya genelinde kadınlar sokakta bu talepler üzerinden bir araya geldi, gelmeye çalıştı. Kadınların cins eşitliği mücadelesi elbette uzun yıllardan beri sürüyor. Son zamanlarda popülerliği de artan ‘8 Mart’ı geçtiğimiz gün kutlamayan kalmamıştır.

 

Tarihine baktığımızda yüzün üzerinde tekstil işçisi kadının yaşam mücadelesi verirken şiddete maruz kalarak can verdiği bir gün 8 Mart! 8 Mart’a anlam kazandıransa yine birçok kadının bu uğurda verdiği mücadele oldu. Dünden kalanları gözden geçirdiğimizde bu anlamlı gün kimi yerde ‘çiçek merasimi’ ile kendini gösterdi, kimi yerde sokak gösterileri. 8 Mart resmi tatil miydi? Hayır! Ücretli izne çıkabildi mi kadınlar? Hayır! Emekçi Kadınlar Günü’nde verilen emeği asgari bedelinin açlık sınırının altında olmasından pek az kişi bahsetmiştir.

 

Kutlamalar devam ederken 8 Mart günü, İstanbul'da bir kadın erkek arkadaşı tarafından başından vurularak öldürüldü. Samsun'da ise bir erkek eşini bıçaklayarak yaraladı. Önceki gün ise Ümraniye’de 16 yaşındaki bir çocuk annesini beyzbol sopası ile öldürdüğü için tutuklandı. 16 yaşındaki bir çocuğu şiddete meyleden sosyolojik, psikolojik, kültürel, ekonomik sebep ne olabilir? Kadın cinayetleri her yıl katlanarak artarken biz ne kadar daha bir demet çiçek, bir buket gül ile yetinmeye razı geleceğiz? İyi haber yok mu ajanslarda? Evet var! “Yargıtay, bir çalışanın aynı yerde çalışan bir kadına yönelik cinsel tacizinden sonra işten çıkarılmasını işveren için haklı fesih nedeni saydı.” Nasıl alınıyor bu kararlar derseniz de kadınlar bir araya geliyor, tartışıyor, tacize, tecavüze, şiddete karşı başkaldırıyor.

 

Kadın cinayetleri 8 Mart’ta dahi yaşanıyorsa ‘eğlen güzelim gününü gün et’ şarkıları değil de ‘ekmek de istiyoruz gül de’ şarkılarını dinlemek gerek yüksek sesle. “Gül de hakkımızdır alacağız ama güle kanıp da susmayacağız” diye haykırmak lazımdı yapabilene helal olsun.

 

Dün Candoğan Parkı’ndan Çınar Meydanına yürüyen kadınların yaptığı gösteri yürüyüşü ve basın açıklamasını izledim. Kadınların coşkusu görülmeye değerdi. Feminizmi kadın mücadelesi ile bağdaştıran bu ikisini karıştıranlar çok. O alanda bulunup şarkılara eşlik eden, sloganlar atan ama kendini ‘feminist’ olarak kodlamayan onlarca kadın vardı. Kadınlar, tacize, tecavüze, şiddete, sömürüye karşı alanlardaydı.

 

Kadınlar gününde halay çekenler de oldu, zeybek oynayanlar da oldu ama ‘efeler’ gibi değil ‘kadın’ olarak oynayanlar 8 Mart’a anlam kazandırdılar. Neden derseniz erkek egemen bir dünyada biz kadınlar neden kadınların da oynayabildiği bir oyunu ‘efeler’ gibi oynamaya çalışalım? Kadın olarak oynayamıyor muyuz? Demek ki siyasete ‘kadın eli’ değmesi yetmiyormuş. Kadın düşüncesinin de bu eli beslemesi gerekiyormuş. Aksi durumda ‘kadın aday’ propagandası ile oy isteyen birinin ‘efeler’ gibi zeybek oynaması akıllarda soru işareti bırakabiliyor.

 

Son olarak eşitlik ve adalet için, şiddetsiz, sömürüsüz, özgür bir dünya için yaşasın 8 Mart diyorum fakat size kolay gelsin ben kutlamıyorum. Kutlanacak gün de gelir elbet ama o gün bugün değil. Kutlu olsun olmasına ona itirazım yok elbet lakin, öncesinde çözmemiz gereken bazı konular var mücadeleyi gerektiren.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
PAMUKKALE’DE ÇOCUKLAR BU YAZ DOYASIYA EĞLENDİ
PAMUKKALE’DE ÇOCUKLAR BU YAZ DOYASIYA EĞLENDİ
BAYRAMLAR BİZİ BİR ARADA TUTAR
BAYRAMLAR BİZİ BİR ARADA TUTAR