AKP BELEDİYECİLİĞİ NEDEN İFLAS ETTİ?
Advert
AKP BELEDİYECİLİĞİ NEDEN İFLAS ETTİ?
Suat İnal

AKP BELEDİYECİLİĞİ NEDEN İFLAS ETTİ?

Hemen hemen tüm Türkiye’de AKP belediyeleri borç krizinin içindeyken Denizlimizin de arasında bulunduğu  AKP’li il ve ilçe belediyeleri artık tek çivi çakamaz duruma geldi.

Belediyeciliği reklam, sansasyon ve rant yaratma ve kendi çevresine dağıtma olarak anlayan AKP’ de deniz tükendi. Kimi ilçe belediyeleri çöp poşeti dahi dağıtamaz hale gelirken kimi belediyeler ise artık sansasyonel projelerin yanına bile yaklaşamıyor.Borç batağından, belediye şirketlerinin yaptığı hizmetlere fahiş zamlarla paçayı kurtarma peşindeler.

YÜZDE 50 SU ZAMMI TEPKİ ÇEKTİ

 Denizli Belediyesi yoğun vatandaş tepkisine rağmen Meclisten AKP’li ve ortağı MHP’li meclis üyeleri ile birlikte yaptıkları yüzde 50’ye varan su zammı bu örneklerden sadece biri. Seçim öncesi “suya zam yok” şeklinde beyanat veren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın tüm tepkilere kulaklarını tıkaması durumun vehametini ortaya koyuyor.

OTOGAR REZALETİ

 Daha henüz yeni yapılmış Denizli otogarının içler acısı hali, arazinin ranta dönüştürülmesi, yap işlet devret modelinin en kötü örneği olması, Denizlilerin yararlanamadığı sıkışık, dar ve içinde bulunan dükkanların boş olması ile ortaya çıkan rezaleti gözler önüne seriyor. Otogara giriş ve çıkışlarda yaşanan aşırı trafik nedeniyle meydana gelen kaos denizliye yeni bir bela yarattı. Ne büyük ihtişamla sunulan üçgen kavşağı projesi - ancak yeni rant yaratma projesi olduğu bittikten sonra anlaşılabilen- ne de battı çıktılar bu bölgedeki mezbeleliği ortadan kaldırdı.

RANT YARAT, YANDAŞA DAĞIT

 Peki bu dev bütçeler ne diye harcandı.Nereye gitti bu paralar. Denizlimize melhem olmayan yapılışı sırasında da çileye dönüşen bu projelerle yaratılan rantın böüşülmesi tek hedefmiydi diye sormadan edemiyor insan. Bir liralık işin AKP belediyeleri eliyle yüz liraya yandaş şirketlere peşkeş çekildiği hemen tüm vatandaşların bildiği gerçekken, bu pervasızlık artık sürdürülemeyecek boyuta ulaştı ve nitekim bu deniz de tükendi.

ETKİSİZ CHP ÇANAK TUTTU

Peki artık “ne yapalım bal tutan parmağını yalar” döneminde deveyi hamuduyla götürürken bu günlerin geleceği bilinmiyormuydu. Elbette biliniyordu. Ancak İktidarın da AKP olması ve tek adam rejiminin bu belediyelerin güvencesi olması dolayısıyla borç üstüne borç yapılmaya devam etti. Burada CHP meclis üyelerinin de hakkını yemeyelim elbette. Yaptıkları etkisiz muhalefet bir yana,bazı meclis üyelerinin ranttan pay alabilme umuduyla tuttukları çanak göstermelik muhalefet olmanın bile gerisine düştü.

ZAVALLI MEDYA!

Diğer yandan yerel ve ulusal basının içler acısı hali ve birçoğunun belediyelere ve bu belediyelerden gelecek kırıntılara doğrudan muhtaç halde olması yaşananların vatandaşın gözünden kaçırılmasına neden oldu. Bazen Zolan’ı bir açılışta, bazen uyduruk bir hizmetin sunuluşunda, bazen oturduğu yerden yaptığı açıklamalarda yere göğe sığdıramayan basın hizmet diye sunulan hiç bir projenin kaynağını ve memlekete maliyetini sormadı. Ortaya çıkan rantın neden sadece AKP’ye yakın şirketlere aktarıldığını sormadı, soramadı. En doğal hak olan suyun bile fahiş fiyatlara vatandaşa satılmasını eleştirel haber şeklinde vermedi, veremedi.

Bu yağma ve talan düzeni ne kadar devam edecek merak ediyorum doğrusu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
PAMUKKALE BELEDİYESİ’NDE MADALYA SEVİNCİ
PAMUKKALE BELEDİYESİ’NDE MADALYA SEVİNCİ
ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER OKULLARI İÇİN KOLLARI SIVADI
ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER OKULLARI İÇİN KOLLARI SIVADI