BU FESTİVALİN BİR BENZERİ DAHA YOK

BU FESTİVALİN BİR BENZERİ DAHA YOK

Tavas Belediyesi tarafından bu yıl 2.si düzenlenen Zeybek Kültür ve Sanat Festivali 3 gün süren coşkulu etkinliklerin ardından sona erdi.

BU FESTİVALİN BİR BENZERİ DAHA YOK

BU FESTİVALİN BİR BENZERİ DAHA YOK

Tavas Belediyesi tarafından bu yıl 2.si düzenlenen Zeybek Kültür ve Sanat Festivali 3 gün süren coşkulu etkinliklerin ardından sona erdi.

Onbinlerin katıldığı festivalde 3 gün boyunca Tavas halkı doyasıya eğlendi.

Bağlar Mesireliğinde gerçekleştirilen festival görkemli bir açılışla start verdi. Atlılar, mehteran, halk oyunları ekipleri, protokol ve çok sayıda vatandaşla gerçekleştirilen kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne olurken akşam saatlerinde sahne alan Egenin tüm illerinden gelen (Denizli, Uşak, Aydın, Burdur, Manisa, Balıkesir, Muğla, Kütahya, İzmir, Afyon) efelerinin halk oyunları sunumuyla Tavaslılar mest oldu.

Festivalin ikinci gününde gençlerin sevilen sesi Kolpa müzik grubu ile coşan kalabalık, festivalin final gecesinde son yılların popüler sanatçısı Derya Uluğ konseriyle coşkulu bir gece yaşadılar. Sanatçılar sevilen şarkılarını onbinlerce kişiye söylerken Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, sanatçılara zeybek festivalinin hatırasına efe kostümü takdim etti.

Festivalin 3. günü Yahşiler mahallesinde düzenlenen Gökay Yörük Şenliği, birçok ilden gelen yörük derneklerinin katılımıyla gerçekleşti. Yine Tavas Bağlar Mesireliğinde bulunan anfi tiyatroda Pamukkale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Turgut Tok, Öğretim Görevlisi Şerif Kutludağ, Öğretim Görevlisi Ramazan Teğiz ve ünlü yazar Cengiz Aytmatov'un oğlu, Eski Kırgızistan Dışişleri Bakanı Askhar Aytmatov'un "Tarihte Zeybeklerin Yeri" paneli yapıldı.

Dolu dolu bir festival olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, "Dosta güven düşmana korku salan zeybek kültürünü herkese her kesime tanıtmak ve yaşatmak istedik. Akademik olarak yapılan çalışmalarla da Tavas ilçesinin zeybek kültürünün beşiği olduğu tescillendi. Festivalimiz çevre illerden konukların da katılımıyla bölgesel bir niteliğe kavuştu. İlerleyen yıllarda ulusal çapta etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Düzenlediğimiz festivalle bu folklorik yapıyı kılığı, kıyafeti, figürleriyle, her yönüyle tanıtmak istiyoruz. Ayrıca gençler tarafından sevilen iki sanatçımızda Tavas'ta bizimle beraber oldu. Muhteşem bir festivaldi. Binlerce kişiyi üç gün boyunca Tavas'ta ağırladık. Halk oyunları ekiplerimizin görsel şöleniyle başlayan festivalimiz, sevilen sanatçılarımızın performansıyla doruğa ulaştı. Açılan stantlarımıza binlerce kişi ziyaret ederek alışveriş gerçekleştirdi. İnanıyorum ki her geçen yıl üzerine koyarak bu etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Ben emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Üç gün boyunca süren Zeybek festivaline birçok üst düzey misafir katıldı. Festivale,  AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Kırgızistan Eski Dışişleri Başkanı Askhar Aytmatov, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,  Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Beyağaç Kaymakamı Necdet Özdemir, Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağnıç,  siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 HONAZ YENİ SOSYAL TESİS İÇİN İMZA ATTI
HONAZ YENİ SOSYAL TESİS İÇİN İMZA ATTI
 ORGANİZE TARIM BÖLGELERİ HAYATİ ÖNEMDE
ORGANİZE TARIM BÖLGELERİ HAYATİ ÖNEMDE