PAÜ Teknoloji Fakültesi’nden Silikon Vadisi’ne

PAÜ Teknoloji Fakültesi’nden Silikon Vadisi’ne

Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Cumhur Gökhan Ünlü’nün yönetiminde nanomalzemeler üzerinde çalışmakta olan Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencisi Kadir Demirci, laboratuvarda üretimi v

PAÜ Teknoloji Fakültesi’nden Silikon Vadisi’ne

 

Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Cumhur Gökhan Ünlü’nün yönetiminde nanomalzemeler üzerinde çalışmakta olan Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencisi Kadir Demirci, laboratuvarda üretimi ve testleri yapılan Nanoteknolojik Glukoz Biyosensörü’nün akıllı telefon ve bilgisayarlardan moniterizasyonunun yapılabilmesini sağlayan bir kit geliştirdi.

Akademik çalışmaların mühendislikle harmanlanarak yeni nesil teknolojilerin oluşturulmasında milli imkanlarla geliştirilmiş olan kit, Pamukkale Teknokent bünyesindeki TİM-TEB Girişim Evi’nin düzenlediği Let’s Up programında global pazara dönük profesyonel iş fikri haline getirildikten sonra Let’s Up Final Yarışması’nda Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Amerikan Büyükelçiliği ve Pamukkale Teknokent’in önde gelen şirketlerinin bir araya gelerek oluşturduğu jüri heyeti tarafından, 17 iş fikri arasından birinci seçilerek Amerika’da dünyanın teknoloji ve girişimcilik merkezi olan Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı.

Geliştirilen kit yardımı ile diyabet hastalarının takibi mobil platformlar üzerinden profesyonel bir şekilde yapılabilecek ve olası acil durumlarda veya düzenli kullanılması gereken ilaç, yapılması gereken diyet verileri gibi tedavi sürecinde önem arz eden bilgiler çok hızlı bir şekilde doktorlarla sistem üzerinden paylaşılabilmiş olacak.

Türkiye’nin farklı üniversitelerinde yapılan yarışmalar sonucu bir araya gelen 15 iş fikri ile birlikte dünyanın önde gelen teknoloji kuruluşlarından Google, Facebook, Oculus, Linkedln ve bölgede bulunan diğer teknoloji devlerinin bünyesinde görev yapan mühendis ve yöneticilerle görüşmeler gerçekleştirilmiş, bölgenin girişimci ve teknoloji ekosisteminin kaynağı olarak görülen Stanford Üniversitesine yapılan ziyaret neticesinde de ilerleyen yıllarda bu bölgeye dönük akademik adımlarla ilgili ön bilgilendirme ve süreç yol haritası bilgilendirmesi yapılmıştır.

Ayrıca Türkiye girişimcilik sektörünün Silikon Vadisindeki temsilcisi StarCamp’in Genel Müdürü Aydın BİRİK ile yapılan toplantıda girişimin Silikon Vadisine taşınmasıyla ilgili destek süreci hakkında bilgi almak için  görüşülmüştür. Yakalanan bu başarının ardından akademik araştırmalar, kalite yönetim ve elektronik Ar-Ge süreçleri devam etmektedir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 HONAZ YENİ SOSYAL TESİS İÇİN İMZA ATTI
HONAZ YENİ SOSYAL TESİS İÇİN İMZA ATTI
 ORGANİZE TARIM BÖLGELERİ HAYATİ ÖNEMDE
ORGANİZE TARIM BÖLGELERİ HAYATİ ÖNEMDE