Pamukkale’de İnternet Kafelere Yönelik Denetimler Sürüyor

Pamukkale’de İnternet Kafelere Yönelik Denetimler Sürüyor

Pamukkale İlçesi İnternet Kafeleri Denetleme Komisyonu Ekiplerince, ilçede bulunan toplamda 30 internet kafede denetim yapıldı.

Pamukkale’de İnternet Kafelere Yönelik Denetimler Sürüyor

 

         Pamukkale İlçesi İnternet Kafeleri Denetleme Komisyonu Ekiplerince, ilçede bulunan toplamda 30 internet kafede denetim yapıldı. Denetimlerde yasaklı sitelere girişi engelleyen filtreleme sistemi bulunmayan, güvenli internet hizmetini kullanmayan, güvenlik kamerası görüntülerini mevzuata uygun şekilde saklamayan, 12 yaşından küçüklerin İnternet Kafelerine girmesine izin veren işletme sahipleri hakkında yasal işlem yapıldı.
 
        Denetimlerde;
Kaymakamlığımız tarafından,
 
        >>  Güvenlik kamerası sistemi mevzuata aykırı olduğundan dolayı 5 işletmeye toplam 10.000,00 TL,
        >>  12 yaşından küçük çocukları yanlarında veli yada vasileri olmadan işyerlerine aldıklarından dolayı 3 işletmeye toplam 6.000,00 TL,
        >>  İşyerinde playstation bölümleri bulundurduğundan dolayı 1 işletmeye 2.000,00 TL,
      >>  3 işletmeye, yasaklı sitelere girişi engelleyen filtreme sistemini mevzuata uygun şekilde kullanmadığı ve IP değişiklikleri mülki amirliğe zamanında bildirilmediğinden dolayı üç’er gün faaliyetten men cezası verildi. Ayrıca 9 işletme mevzuata aykırı faaliyet gösterdiği için resmi yazı ile uyarıldı.
Defterdarlık tarafından ise;
        Vergi ziyaına sebep olan ve özel usulsüzlük yapan 19 işletmeye 6,960,00 Türk Lirası cezası  olmak üzere toplamda 24.960,00 Türk Lirası idari para cezası uygulandı.
 
        Denetim Komisyonunda görevli ekip üyeleri, mevzuata uygun faaliyette bulunan 13 internet kafeye de teşekkürlerini iletti.
 
        Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Polis/Jandarma, Zabıta, Çevre Sağlığı Teknisyeni ve Gelir Uzmanından oluşan denetim ekibi, 30035 sayılı Yönetmelik kapsamında; İnternet kafelere 12 yaşından küçük çocukların her halükarda girişlerinin yasak olduğunu, saat 20:00’den sonra ise 15 yaşından küçük çocukların yanlarında veli yada vasileri olmadan alınmasının yasak olduğunu, İnternet kafelerin; çocukların kişisel ve psikolojik gelişimini etkileyecek her türlü içeriğe sahip sitelere erişimi önleyici tedbirleri alma zorunluluğunun bulunduğunu, ayrıca herhangi bir olumsuz durumda suçluların tespiti için işyerlerinin yüksek çözünürlüklü güvenlik kamera kayıtlarının 3 ay süreyle saklama zorunluluğunun bulunduğunu, bu kurala uymayan işletmelere idari para cezası uygulanacağını belirttiler.
 
        Talimatları doğrultusunda denetimlerin etkin ve verimli bir şekilde devam etmesinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Pamukkale Kaymakamı Hayrettin BALCIOĞLU;  Çocuklarımızın internet kafelerde karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz durumu bertaraf etmek amacıyla, tüm kurumlarımızın katkılarıyla denetimlerin sürekli olarak aynı kararlılıkla devam edeceğini ifade etti. “Devlet olarak bizler gelecek neslimizin sağlıklı bir şekilde yetişmeleri için elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu konuda öncelikli olarak işletme sahiplerinin mevzuat doğrultusunda hareket etmelerini bekliyor, anne ve babalarında çocuklarını yakından takip etmelerini istiyoruz” dedi.
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 HONAZ YENİ SOSYAL TESİS İÇİN İMZA ATTI
HONAZ YENİ SOSYAL TESİS İÇİN İMZA ATTI
 ORGANİZE TARIM BÖLGELERİ HAYATİ ÖNEMDE
ORGANİZE TARIM BÖLGELERİ HAYATİ ÖNEMDE