KÜTAHYA’NIN GES’LERİ CW ENERJİ’DEN

KÜTAHYA’NIN GES’LERİ CW ENERJİ’DEN

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren CW Enerji, Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde inşa edilen toplam 3,7 megavat kurulu güce sahip, BSN 4 Ökden Pazaryeri Güneş Enerjisi Santralinin (GES) geçici kabulünü tamamladı.

 KÜTAHYA’NIN GES’LERİ CW ENERJİ’DEN

 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren CW Enerji, Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde inşa edilen toplam 3,7 megavat kurulu güce sahip, BSN 4 Ökden Pazaryeri Güneş Enerjisi Santralinin (GES) geçici kabulünü tamamladı.

 

CW Enerji, 02.10.2013 tarihli 28783 sayılı Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğine uygun olarak, Batman ili Kozluk ilçesi 3.757 kWp (Kilowatt-Peak) gücünde arazi tipi güneş enerji santralinin kurulumunu tamamladı. 3.757 kWp gücündeki GES projesinde CW Enerji tarafından gerçekleştirilen 13 bin 662 adet CWT 275-60P marka model güneş paneli, 75 adet HUAWEI SUN2000-36KTL invertör kullanıldı.  CW Enerji’nin yüklenici firma olarak, panel tedariki, mühendislik ve EPC(uygulama) gerçekleştirdiği bu GES projesi 47 günde tamamlanmıştır. Söz konusu projenin 16 Ekim 2018 tarihinde geçici kabulü alınmış olup, işletmeye hazır hale getirilmiştir.

 

Tamamlanan proje, 3.757 kWp kapasitelik kurulumu ile yılda ortalama 3 bin 237 hanenin elektriği yenilenebilir enerji ile karşılayabilecek ve yılda ortalama 4303 ton CO2, 12,9 ton SO2 ve 4,81 ton NOx gazı emisyonunun azaltımına destek verecek. 3.757 kWp gücündeki güneş enerjisi santralinde günde ortalama 15.954 kWp, yılda ortalama 5.823.035 kWp gücünde elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.

 

CW Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Kütahya ilini çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneş enerjisi ile buluşturmaktan gurur duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Daha önce yine Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bir fabrikanın çatısına 1,1 megavat kurulu güce sahip güneş enerji santralinin kurulumunu gerçekleştirerek, anahtar teslimini gerçekleştirmiştik. Ülkemizin dört bir noktasında arazilere, endüstriyel çatılara, ev çatılarına kurulumunu gerçekleştirdiğimiz güneş enerji santrali projelerimiz devam ediyor. Ülkemizin güneş enerji potansiyelinin daha verimli bir şekilde kullanılması için güneş enerji sektörüne ciddi yatırım hamleleri gerçekleştiriyoruz. Ot bitmeyen, tarıma elverişsiz olduğuna dair tespit raporu alınan çorak arazilerimizi güneş tarlalarıyla değerlendirelim istiyoruz. Fabrikaların, endüstriyel enerji tüketicilerinin, soğuk hava depolarının, özel okulların, hastanelerin, kamu kurumlarının, özel işletmelerin, petrol istasyonlarının, seraların çatılarına öz tüketim modeli güneş enerji santralleri kuralım istiyoruz. Müstakil evlerin çatıları güneş enerji panelleri ile dolsun istiyoruz. Enerjimizi ücretsiz, çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneşten alalım, ülke ekonomisine katkı sağlayalım istiyoruz.

Yüzde 100 yenilenebilir enerjiye dayalı güneş PV küresel elektrik sisteminin bataryalar sayesinde tüm yıl boyunca ve her saatte uygulanabilirliği mümkündür ve büyük oranda fosil yakıtlar ve nükleer enerjiye dayalı mevcut sistemden daha uygun maliyetlidir. Bu nedenle 5-6 yıl öncesine kadar enerji üretiminde güneş enerji santrallerinin kullanılması bir tercih meselesi iken şuanda bir zorunluluk haline gelmiştir. Artık sadece Türkiye'de değil, dünyadaki tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler elektrik üretiminde güneş enerjisine geçiş yapmak zorundadır. Elektrik Odaları, İnşaat Odaları ile işbirliği yapılarak bundan sonra yapılacak olan evlerin sadece tek eğimli, ‘güney’ eğimli olarak inşa edilmesi gerekir. O güney eğime de hem güneş panelinin hem de gün ısısının yerleştirileceği düzeneğin kurulması çok daha mantıklı olur. Bu şekilde güneş enerjisi kullanımı arttırılabilir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 HONAZ YENİ SOSYAL TESİS İÇİN İMZA ATTI
HONAZ YENİ SOSYAL TESİS İÇİN İMZA ATTI
 ORGANİZE TARIM BÖLGELERİ HAYATİ ÖNEMDE
ORGANİZE TARIM BÖLGELERİ HAYATİ ÖNEMDE